Kam v okolí

Projděte se ke studánce Pocta vodě, takových studánek máme na území školního lesního podniku ještě 50, kdybyste chtěli o nějakou z nich pravidelně pečovat, ozvěte se nám na info@slpkrtiny.cz a můžete získat její patronát. Milovníci cyklistiky mohou využít singletraily v nedalekých Jedovnicích. Nebo využijte další z našich tipů na výlet v okolí arboreta!

studánka Pocta vodě

Lesnický Slavín

je soubor celkem 90 památníků a ca 50 studánek volně rozmístěných po celém území podniku.

Jsou věnovány především význačným lesníkům, ale i umělcům – milovníkům přírody, a některé též obyvatelům lesa – zvěři, ale i stromům.

Nově je vzdávána pocta i symbolům pro člověka významných životních a duševních hodnot: Vodě, Půdě, Knize.

Oficiálně byl Lesnický Slavín založen v roce 1929 při příležitosti oslav 10. výročí založení Vysoké školy zemědělské v Brně.

Tehdy bylo vybudováno celkem 40 památníků – umístěno 40 pamětních desek.

Zámek Křtiny

Navštivte nedaleký Zámek s restaurací ve Křtinách.

Zámek Křtiny naleznete ve stejnojmenné obci Křtiny, v chráněné krajinné oblasti Moravský kras, přibližně 15 kilometrů od Brna.

Komfortní ubytování je pro hosty všech věkových kategorií připraveno ve 23 moderně zařízených pokojích a luxusním apartmá. Nejen firemní klientela jistě uvítá k pořádání nejrůznějších akcí vybavenné konferenční sály. Příjemné posezení i možnost stravování nabízí zámecká restaurace s letní terasou.

Parkování vozů je řidičům umožněno zdarma přímo u objektu.

Ochutnejte místní speciality, například čerstvou zvěřinu
z okolních lesů.

Chcete si raději udělat piknik přímo v arboretu? Žádný problém – v restauraci si můžete objednat a vyzvednout piknikové koše.

Kontakt pro objednávky: 724 057 614, recepce@zamek-krtiny.cz.

Více informací na najdete na www.zamek-krtiny.cz.

Rudické propadání

Rudické propadání (někdy též Jedovnické propadání) leží ve střední části CHKO Moravský kras severně od města Brna, poblíž obcí Jedovnice a Rudice.

Spolu s Býčí skálou tvoří druhý nejdelší jeskynní systém v České republice (po Amatérské jeskyni) o celkové délce přes 13 kilometrů. Propadání Jedovnického potoka – Rudické propadání je nejmohutnější propadání v Moravském krasu.

Vody Jedovnického potoka postupně padají až do hloubky 90 metrů. V propadání se tak nalézá jeden z nejvyšších vodopádů v České republice.

V jeskyni se také nalézá Rudická propast, nejhlubší česká suchá propast, a Obří dóm, jedna z největších jeskynních prostor v Česku. Srbský sifon pak tuto jeskyni spojuje s Býčí skálou.

CHKO Moravský kras

Moravský kras je nejrozsáhlejším a nejvíce zkrasovělým územím České republiky.
Krasová oblast zaujímá pruh devonských vápenců severně od Brna.

Ráz zdejší krajiny je dán plošinami s množstvím závrtů, které oddělují hluboké kaňonovité žleby.

Většina vod, která přitéká z nekrasové části Drahanské vrchoviny, mizí na hranicích vápenců v ponorech do podzemí, kde během dlouhého geologického vývoje vytvořila složité jeskynní labyrinty.

Větrný mlýn v Rudici

Původní historická stavba z roku 1865 přestala svému účelu sloužit zánikem mlynářského práva v roce 1945. V roce 1994 byla realizována muzejní expozice.

Expozice se skládá ze tří hlavních částí, rozmístěných v přízemí a dvou poschodích.
Vstupní předsíň je věnována historii větrných mlýnů a navazuje na místnost průvodce.

Místnost je vybavena mobiliářem navozujícím atmosféru bydlení v Rudici na přelomu 19. a 20. století. Výklad průvodce je přizpůsoben skladbě a zájmu návštěvníků.
Zcela netradiční je výklad podávaný dětem.

Velká část expozice se zabývá historií železářství v Rudici a okolí. Podrobně je popsán výzkum jeskyní Rudického propadání, druhého nejdelšího jeskynního systému v České republice (12 km). Výsledky mnoha zahraničních expedic jsou prezentovány velkým množstvím barevných fotografií.

V nově opravené budově sousedící s Větrným mlýnem bylo vybudováno informační centrum o Moravském krasu.

Součástí je prodej suvenýrů, publikací, občerstvení a veřejné sociální zařízení.

Napište nám