Lokalita: Arboretum Řícmanice Region: Moravský Kras Stát: Česko Nadmořská výška: Biotop: lesopark Snímek pořízen: Určil: Luboš Úradníček Popis:
Kalina obecná byla ve východní Evropě mimořádně oblíbená, patrně kvůli jasně červeným plodům (v bulharštině se nazývá „červená“, v polštině „korálová“). Na Ukrajině a v Rusku se vyskytuje v lidovém umění na výšivkách i v lidových písních. Ukrajinci ji považují za svůj národní symbol.
Jeho symbolické kořeny lze vysledovat až ke slovanskému pohanství před tisíciletími. Podle legendy byla kalyna spojována se zrozením vesmíru, tzv. ohnivé trojice: Slunce, Měsíce a Hvězdy.
Jeho bobule symbolizují domov a rodnou zemi, krev a rodinné kořeny.
Píseň „“Chervona Kalyna““ byla hymnou ukrajinských Sičských střelců a Ukrajinské povstalecké armády; Spolu s těmito národními osvobozeneckými hnutími byl ve 20. století Guelder Rose založen jako symbol střelců, cti a státní nezávislosti.
Kalina je v ruštině odvozena od kalit‘ nebo raskalyat‘, což znamená „“rozžhavet do ruda““. Červená ohnivá barva bobulí představuje krásu v ruské kultuře a spolu se sladkými malinami symbolizuje vášnivou lásku krásné dívky, protože bobule byly v Rusku vždy erotickým symbolem. Hořká strana červeného ovoce také symbolizuje odloučení lásky v ruské lidové kultuře. [25] Název ruské písně Kalinka je zdrobnělinou jména Kalina. Viburnum opulus je také důležitým symbolem ruského národního ornamentálního dřeva malby řemeslného stylu zvaného Chochlomma.
V rumunštině, která byla ovlivněna východoslovanskou kulturou, se Viburnum opulus nazývá călin. Călin se také používá jako křestní jméno i příjmení.
Obecný název „“guelder rose““ se vztahuje k holandské provincii Gelderland, kde údajně vznikl populární kultivar, sněhová koule. Mezi další běžné názvy patří bez, kůra křečovitá, sněhová koule a brusinkový keř, i když tato rostlina není blízce příbuzná brusince.
Z ovoce se získává červené barvivo. Ze sušených bobulí může být vyroben inkoust.
Dřevo lze použít k výrobě špejlí.