Stojíte na místě, na kterém se udála velká proměna. Ještě před sto lety se zde rozkládala lesní školka a velký palouk. Ten po obvodu lemovaly cizokrajné dřeviny. V roce 1969 zde vzniklo Arboretum Řícmanice. Lesní arboretum ukrývá hned několik pokladů.
Prvním je jedinečná sbírka jehličnanů z dalekých koutů světa. Druhý místní poklad je doslova největší pocta stromům široko daleko – Památník Stromů. Arboretum se zhruba 150 druhy stromů slouží jako živá laboratoř pro studenty a vědce Mendelovy univerzity v Brně.
Níže naleznete mapku, kde si můžete prohlédnout jednotlivé stromy v arboretu.
https://mendelu.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=d0153eb5677e47a7b5e4141d7ef23e88
VYDEJTE SE NA PROCHÁZKU NAŠÍM ARBORETEM.
CO BYSTE NEMĚLI MINOUT?
NAŠICH “TOP 10” STROMŮ
Právě stojíte před jednou z nejhodnotnějších sbírek jehličnatých dřevin v České republice. Objevíte zde stromy, za kterými byste jinak museli cestovat až do dalekých zemí.
Druhová pestrost dělá z našich arboret místa, která lákají odborníky z celé Evropy. Dalo nám proto hodně práce vybrat pro vás 10 TOP stromů, na které jsme mimořádně pyšní. Najdete je při procházce řícmanickým arboretem všechny?
1/ blahočet čilský – posel od dinosaurů
Blahočet patří mezi nejstarší druhy dřevin, které na naší planetě nepřetržitě rostou. Proto se mu někdy říká „živá fosilie“. Možná jste ho zahlédli v Jurském parku. Díky svému vzhledu je velkým oblíbencem filmařů.
2/ ostrolistec kopinatý – dřevo do domu
Vývojově starobylý strom přežívá od geologicky neklidné éry savců – třetihor. Svůj domov má v jižní Číně, Vietnamu a na Tchaj-wanu. Ocení ho každý, kdo staví dům. Z měkkého dřeva se vyrábí nábytek i podlaha, kůra se používala jako krytina na střechu. Jako rychle rostoucí strom dobře zalesňuje holiny.
3/ sekvojovec obrovský – obr z říše rostlin
Lidový název „mamutí strom“ prozrazuje, že stojíte před zástupcem nejmohutnějších stromů na světě. Domovem druhu je Severní Amerika, odkud pochází i proslulý „Generál Sherman“. Nejmohutnější strom na světě dosahuje zhruba stejné výšky jako věže brněnského Petrova (83,8 m).
4/ borovice osinatá – živá paměť stromů
Když strom roste ve vyšších nadmořských výškách, nemá energie nazbyt. I proto je tato borovice ze Severní Ameriky nízká a roste pomalu. Její poddruh patří mezi nejstarší žijící stromy, některé jsou téměř 5000 let staré. Pamatují tak předky dnešních indiánů – lovce a sběrače.
5/ borovice jednolistá – indiánská “superpotravina”
Tuhle severoamerickou borovici bezpečně poznáte. Jako jediná má totiž ve svazečku pouze jednu jehlici. Její jedlá semena představují po tisíciletí důležitou součást výživy pro domorodé Američany. Mají podobné složení jako pekanové ořechy, které oceňuje každý výživový poradce.
6/ pajehličník přeslenitý – japonská
fosilie
Pajehličník pochází z japonských horských lesů. Vzácný jehličnan je živoucí fosilií a nemá v říši rostlin žádné blízké příbuzné. Jeho dřevo lidé používali pro stavbu lodí. Také se z něj lisoval olej potřebný při výrobě barev a laků.
7/ smrk chihuahujský – relikt z mexických hor
Tento vzácný strom je doma v Mexiku, kde roste kolem potoků v horských údolích. Dnes existuje pouze 25 lokalit, na kterých tento strom roste. Celkově se jedná pouze o několik set stromů. O to více jsme hrdí, že je součástí našeho arboreta.
8/ pamodřín líbezný – mizející a krásný
Na první pohled připomíná modřín, ale při bližším prozkoumání zjistíte, že má úplně odlišné šišky. Pamodřín roste přirozeně pouze v Číně, kde se ale jeho počet výrazně snižuje. Z jeho dřeva lidé vyráběli nábytek, mosty a lodě. Pokud navštívíte arboretum na podzim, určitě nepřehlédnete jeho krásné zlatavé zbarvení.
9/ sekvoje stálezelená – lesní mrakodrap
Vzpomínáte si, kolik povyku se strhlo kvůli brněnské budově AZ Tower? Ta se s výškou 111 metrů stala nejvyšší budovu v naší republice, když o pouhé 2 metry překonala pražskou City Tower. Sekvoje ale mohou žabomyší války měst nechat klidné. Nejvyšší strom na světě totiž se svými téměř 116 metry strčí do kapsy Prahu i Brno. Současného šampiona najdete v Kalifornii.
10/ cedr himálajský – posvátný strom horských bohů
Cedr je doma v Asii, kde si ho velmi cení jako posvátného stromu. Jeho kvalitní dřevo se hodí na stavbu lodí i domů. Pryskyřice je zase důležitá v tradiční – ájurvédské – medicíně a pomáhá při rýmě a nachlazení.
S pokorou a láskou pečujeme nejen o 10 našich „šampionů“, ale také o dalších zhruba 140 druhů. Každý z nich má svůj příběh a význam. I díky vám je můžeme zachovat pro budoucí generace. Děkujeme, že se k nám vracíte.
Psaníčka z celého světa z lásky…
…ke stromům. Víte, proč dostával Josef Opletal desítky dopisů od vědců a lesníků z celého světa? Významný lesník, profesor a rektor Vysoké školy zemědělské v Brně – dnešní MENDELU – chtěl vyjádřit svoji úctu a lásku k lesům. Lidé různých národností mu na základě jeho prosby posílali do Brna myšlenky, které oslavovaly stromy. Na seznam pečlivě vybraných myšlenek se dostala Vrchlického báseň Stromy, kterou zhudebnil Antonín Dyk. Na památníku jsou dále různá přísloví, ale i citát z Shakespearova Macbetha.
Památníky stavíme lidem nebo událostem, na které nechceme zapomenout. Ten náš oslavuje stromy, bez kterých nemůžeme žít. V roce 2022 dostal po odborném zrestaurování nový “kabát”.
Památník Stromů je pomyslná třešnička na dortu místního unikátu – Lesnického Slavína.
V něm můžete obdivovat 60 palouků se vzácnými dřevinami, 50 studánek, 90 památníků a 2 veřejnosti přístupná arboreta. Hustá síť cest vás k nim dovede. Péči o ně platíme z výnosů našeho hospodaření. Naše lesy jsou totiž nejen pestré, ale i krásné.